18 turnus rehabilitacyjny

09.07.2018 – 13.07.2018

Turnus rehabilitacyjny w Gabinecie Terapii Logopedycznej i Pedagogicznej „Logop” Lucyna Rupacz w Bydgoszczy

20180709_161304

Jaś przez ostatni tydzień uczestniczył intensywnie w terapii logopedycznej metodą Padovan u logopedy pani Lucyny Rupacz w Bydgoszczy. Codziennie Jaś miał 1,5 h zajęć tą metodą. Podczas turnusu Jaś ćwiczył powtórzenie faz rozwoju motorycznego co wg. metody przekłada się na rozwój mózgu, który ponownie przechodzi wcześniej pominięte lub niedopełnione fazy rozwoju.

Ćwiczenia ciała proponowane w metodzie obejmują naturalne ruchy. Na początku takie jak: wierzganie nogami, rotacja nóg, podnoszenie głowy. Później: turlanie się, czołganie się na brzuchu, raczkowanie, pełzanie, a w końcu poruszanie się w pozycji spionizowanej. Ponadto, prowadzi się ćwiczenia rąk, oczu, ćwiczenia oddechowe oraz orofacjalne.

Wyżej wymienionym ćwiczeniom towarzyszy stymulacja słuchowa przez recytowanie wierszyków, rymowanek lub śpiew.

Jaś miał większość ćwiczeń podanych powyżej, czyli: wierzganie nogami, rotacja nóg, podnoszenie głowy, czołganie się, turlanie się, czworakowanie, czworakowanie w pozycji niedźwiedzia, kucanie, wspinanie się na drabinkę, poruszanie się w pozycji pionowej przechodząc przez poduszki sensomotoryczne, bujanie w hamaku przód- tył i na boki prawo-lewo, ćwiczenia z przekroczeniem linii środka ciała. Ponadto ćwiczenia oddechowe oraz orofacjalne z użyciem różnego rodzaju gwizdków, trenażerów ssania, rurek itp.

Poniżej kilka zdjęć z turnusu:


Źródło:

Więcej informacji o metodzie znajdziecie tutaj:

http://padovan.pl/?informacja-o-metodzie,1
http://www.neuro-rehabilitacja.pl/metoda-neurofunkcjonalnej-reorganizacji-wg-beatrice-padovan/
http://titum.pl/terapie-indywidualne/terapia-metoda-padovan/