Szkolenie – Boardmarker

19.05.2018

Szkolenie: Zastosowanie programu Boardmaker and Speaking Dynamically Pro w terapii osób z trudnościami w porozumiewaniu się w Bydgoszczy.

20180519_220830Miałam możliwość i przyjemność uczestniczyć w tym bardzo pomocnym w pracy nad komunikacją z Jasiem szkoleniu. Obserwując facebookową stronę prowadzoną przez panią logopedę, oligofrenopedagoga i terapeutę AAC Joannę Pachutko zapytałam czy panią Joasię czy przyjechała by do Bydgoszczy i przeprowadziła szkolenie. Pani Joasia zgodziła się spróbować zebrać grupę poprzez ogłoszenie wydarzenia na facebooku. Udało się zebrać grupę. Okazało się, że było duże zainteresowanie szkoleniem. Pani Joasia Pachutko wraz z panią Martą Cieślukowską – terapeutą AAC, oligofrenopedagogiem przyjechały z Suwałk do Bydgoszczy. Obie panie od lat pracujące w SOSW nr 1 w Suwałkach z osobami z trudnościami w porozumiewaniu się.

Szkolenie przeprowadzone w formie Warsztatów bardzo praktycznych, bo był to intensywny czas pracy na programie Boardmaker z dużą dawką praktycznej wiedzy w ciągu ok. 8 h.

Co dało mi szkolenie?

Przede wszystkim wiedzę jak sama mogę przygotować tablice do pracy z synkiem, wiedzę o możliwościach programu, a także wiedzę jak te możliwości przełożyć na pracę z dzieckiem poprzez możliwość obserwowania przykładowych pomysłów na pomoce terapeutyczne.

Poza tym szkolenie było dla mnie inspiracją i motywacją do pracy z synkiem nad komunikacją, poszerzaniem słownictwa. Dzięki tej wiedzy mogę sprawniej tworzyć pomoce edukacyjne dla Jasia i przez to pomagać mu rozwijać się.

W moim odczuciu panie prowadzące szkolenie pani Joasia Pachutko jak i pani Marta Cieślukowska to dwie wspaniałe terapeutki, które są zaangażowane w swoją pracę z dziećmi.

Podczas szkolenia nie tylko przekazały cenną wiedzę na temat obsługi i możliwości programu, ale zachęcały i inspirowały do zaangażowania w pracę z dzieckiem poprzez wykorzystanie wiedzy ze szkolenie.

Dla mnie ważne są oba aspekty czyli wiedza praktyczna ze szkolenia, ale i wiedza , która wynika z wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi z trudnościami w porozumiewaniu się z różnymi niepełnosprawnościami.

Szkolenie stało się też okazją do wymiany doświadczeń, wiedzy, inspiracji, motywacji między uczestnikami szkolenia, którymi byli zarówno terapeuci jak i rodzice dzieci z trudnościami w porozumiewaniu się.

Informacje o tematyce szkolenia zamieszczam poniżej wraz ze zdjęciami:

Warsztat przeznaczony dla rodziców, nauczycieli i terapeutów pracujących z osobami mających problemy w porozumiewaniu się i posługujących się znakami graficznymi PCS.

Cele:

1. Poznanie możliwości programu Boardmaker and Speaking Dynamically Pro w pracy z dzieckiem z trudnościami w porozumiewaniu się (tworzenie znaków graficznych PCS, tworzenie papierowych tablic komunikacyjnych, planów aktywności i planów dnia).

2. Tworzenie książek do czytania uczestniczącego oraz piosenek zilustrowanych w programie Boardmaker and Speaking Dynamically Pro.

3. Nabycie umiejętności obsługi i tworzenia tablic dynamicznych programu Boardmaker and Speaking Dynamically Pro (tworzenie elektronicznych, interaktywnych pomocy komunikacyjnych i dydaktycznych).

Program szkolenia:

1. Wykorzystanie narzędzia Boardmaker and Speaking Dynamically Pro do tworzenia pomocy komunikacyjnych dla osób niemówiących.

  • Stosowanie znaków graficznych PCS w tworzeniu pomocy komunikacyjnych w zależności od indywidualnych predyspozycji użytkownika AAC.
  • Wykorzystanie znaków graficznych PCS w programie Power point. Tworzenie książek i piosenek w prezentacji multimedialnej.
  • Wykorzystanie tablic dynamicznych w urządzeniach wysokiej technologii generujących głos.
  • Adaptacja dostępnych pomocy edukacyjnych (gier dydaktycznych, zabawek) dla dzieci z trudnościami w porozumiewaniu się (tworzenie słownictwa, tablic wyboru i uczestnictwa).

2. Od czego zaczynamy?

  • Ćwiczenia praktyczne, praca na programie Boardmaker and Speaking Dynamically Pro (praktyczne warsztaty na laptopach uczestników).
  • Ćwiczenia praktyczne w tworzeniu książek do czytania uczestniczącego oraz piosenek w programie Boardmaker (praktyczne tworzenie książki i wybranej piosenki) w wersji papierowej.
  • Ćwiczenia praktyczne w tworzeniu książek do czytania uczestniczącego oraz piosenek, wykorzystanie znaków graficznych PSC w programie Power point.
  • Ćwiczenia praktyczne w tworzeniu tablic dynamicznych w zależności od indywidulanych predyspozycji dziecka z trudnościami w porozumiewaniu się (tworzenie tablic wyboru i uczestnictwa z przechodzeniem do innych tablic, wstawianie filmów i dźwięków).
  • Ćwiczenia praktyczne w adaptacji wybranych gier, zabawek edukacyjnych- tworzenie słownictwa, tworzenie tablic wyboru i uczestnictwa w zależności od poziomu komunikacyjnego osoby.

Prowadzący: Joanna Pachutko, Marta Cieślukowska
Liczba godzin: 8
Forma zajęć: warsztaty
Proponowana liczba słuchaczy: 20 osób
Cena: 230 zł
Miejsce szkolenia: Bydgoszcz
Termin szkolenia: 19 maj godz. 9.00-18:00
Zapisy: terapiamowyaac@interia.pl, tel. 668443861
Warsztat ruszy po zebraniu się grupy.
Przy rejestracji proszę podać wybrać termin szkolenia (19 maj albo 23 czerwiec).
Uczestnicy pracują na swoich laptopach (2 osoby na jeden laptop). Program wgrywamy pół godziny przed rozpoczęciem szkolenia.
Dla uczestników szkolenia 10% zniżki na program Boardmaker w Atabi Komunikacja i technologia wspomagająca.

Prowadzące:

Joanna Pachutko– logopeda, oligofrenopedagog, terapeuta AAC, terapeuta zajęciowy, posiadająca doświadczenie w pracy z dziećmi z trudnościami w porozumiewaniu się z wieloraką niepełnosprawnością, od 10 lat pracuje w SOSW nr 1 w Suwałkach oraz w gabinecie Terapia mowy i komunikacji alternatywnej AAC Joanna Pachutko w Suwałkach

Marta Cieślukowska– oligofrenopedagog, terapeuta AAC, specjalizująca się w pracy z dziećmi ze spectrum autyzmu, od 17 lat pracuje w SOSW nr 1 w Suwałkach

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji ze szkolenia.


LINKI:

https://www.facebook.com/events/182036682431181/
http://www.atabi.pl/
http://www.harpo.com.pl/sklep/sprzet-wspomagajacy-komunikacje/oprogramowanie-wspomagajace-komunikacje/boardmaker-speaking-dynamically-pro/
https://www.tobiidynavox.com/support-training/downloads/boardmaker/boardmaker-v6-with-speaking-dynamically-pro/