Aktualizacja planu tygodniowego

jasiu stoiTygodniowy plan Jasia ulegał na przestrzeni czasu kilku zmianom więc pora aby coś w tym temacie napisać. Kiedy przypomniałam sobie cele, które mieliśmy na tamten moment to uśmiechnęłam się sama do siebie tak w sercu. Z radością mogę napisać, że udało się osiągnąć w dużej mierze to co sobie obraliśmy za cel czyli nauka samodzielnego chodzenia. Jasiu postawił swoich pierwszych kilkanaście kroków dokładnie 31.03.2016 r. Był to niesamowity dzień zaskoczenia, wzruszenia i radości z ogromnego sukcesu Jasia.

Jednak to był dopiero początek ciężkiej pracy nad równowagą i doskonaleniem chodzenia. Ciężka codzienna praca przynosi jednak efekty i na ten moment Jasiu radzi sobie całkiem nieźle, choć nadal trzeba wkładać dużo pracy na ćwiczenia nad równowagą, bo nadal są z nią problemy.

Jednak widać ogromną poprawę i w tej chwili Jasiu z zapałem pokonuje coraz dłuższe dystanse oraz z radością i ciekawością świata poznaje kolejne miejsca na własnych nogach. Coraz lepiej udaje mu się również zmierzyć z pagórkami i dołkami na swej drodze. Ku naszemu zaskoczeniu potrafi samodzielnie wejść po schodach przytrzymując się jedną ręką ściany i nauczył się pedałować na rowerze trójkołowym i sprawiało mu to ogromną frajdę. Patrząc z perspektywy minionego czasu Jasiu zrobił ogromne postępy w rozwoju ruchowym.

Jeśli chodzi o rozwój komunikacji i mowy to zdecydowanie i w tej kwestii nastąpiła znacząca poprawa. Jasiu staje się bardziej komunikatywny i potrafi czasem nas o coś poprosić lub czegoś się domagać pokazując to na konkrecie, na obrazku lub gestem np. klaśnięcie w dłonie chcę jeszcze, a kiedy nie chce bierze moją rękę i „przybija piątkę”. Potrafi również potakiwać głową na tak i na nie, choć nie zawsze zaprzeczy kiedy czegoś nie chce.

Gestami również pokazuje kiedy chce siku itp. niestety nie zawsze przed :(. Nie wiem od czego to zależy, ale są dni kiedy zawsze sygnalizuje wcześniej albo bardzo często, a są dni kiedy nie sygnalizuje tych potrzeb. Pampersy zakładam Jasiowi na noc i na wizyty lekarskie kiedy wiem, że będziemy czekać w kolejce i nie wiemy jak długo to potrwa i na dłuższe podróże. Poza tym staram się uprzedzać jego potrzeby i obserwować kiedy sam zasygnalizuje. Jak widać w treningu czystości Jasia mamy wzloty i upadki.

Jeśli chodzi o rozwój mowy to u Jasia wciąż pojawiają się nowe sylaby i jakiś zlepek różnych dźwięków, które czasem brzmią jak znane nam słowa. Myślę, że nie są to świadome słowa, a raczej zabawa swoim głosem. Na pewno jest więcej dźwięków, sylab takich jak: tata, mama, baba, papa, dada, dzidzi bebe, taa, nee, jaa , zdarzyło się adekwatnie jedzie, idzie, itp. Bardziej świadome słowa w naszej opinii to tata i coraz częściej mama, a często na toaletę teta lub tota, a czasem powie też da jako daj lub ta na potwierdzenie.

Wiele jeszcze przed nami, bo chcemy jeszcze doskonalić rozwój ruchowy, bo odbiega on na pewno znacząco od zdrowych rówieśników Jasia. Poza tym chcemy próbować rozwijać mowę, a także polepszać i usprawniać rozwój umysłowy, poznawczy i społeczny u Jasia. W tym wszystkim chcemy również pozwolić Jasiowi czasem po prostu być dzieckiem, bo jego dzieciństwo to ciężka praca aby w przyszłości mógł być choć trochę sprawniejszy i mógł mieć choć trochę lepszą przyszłość.

Na ten moment w tygodniowym planie rehabilitacji Jasia znajduje się:

1. rehabilitacja ruchowa z Fizjoterapeutką Joanną Kawałek w „Zabajka” Bydgoszcz

2. terapia pedagogiczna z panią Pedagog Ewą Gąsiorowską w „Zabajka” Bydgoszcz

3. terapia behawioralna z panią Pedagog Anną Kłódkowską w Przedszkolu Niepublicznym „Przedszkolna Chatka”

4. terapia logopedyczna z panią Neurologopedą Aleksandrą Bieńkiewicz – terapia realizowana u nas w domu

5. terapia logopedyczna z panią Logopedą Anną Bonisławską w budynku „Zawisza” w Bydgoszczy

6. terapia integracji sensorycznej z Fizjoterapeutką i Terapeutą Integracji Sensorycznej Joanną Synakiewicz w Centrum Terapii „Sensis” w Bydgoszczy

7. terapia logopedyczna metodą krakowską z panią Logopedą Adrianną Reszelewską w Prywatnym Gabinecie

8. Oprócz powyższych terapii Jasiu ma również zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju 1 raz w tygodniu 1,5 h w SOSW nr 1 w Bydgoszczy im. Louisa Braille’a w tym zajęcia z:

  • Pedagogiem – panią Dobrusią (30 min)
  • Logopedą – panią Lilianną (30 min)
  • Terapeutą orientacji przestrzennej – panem Szymonem (30 min).

9. Hipoterapia z Hipoterapeutką i panią Psycholog Agatą Rybak w Ośrodku Rekreacji Konnej „Pod Aniołami” w Myślęcinku (sezon: wiosna – lato – jesień).

Wszystkim terapeutom, którzy pracują z Jasiem na co dzień i którzy wkładają w swoją pracę ogrom zaangażowania, swoje serce, a tym samym przyczyniają się do kolejnych postępów Jasia ogromnie dziękujemy. Jesteśmy bardzo wdzięczni, za poświęcony Jasiowi czas i każdy wkład pracy.