Dieta o niskim indeksie glikemicznym (Asia Naze)

pubmedW dniu 13 grudnia 2016r. na portalu społecznościowym „Facebook” p. Asia Naze napisała o bardzo skutecznych efektach diety o niskim indeksie glikemicznym LGIT (ang. Low Glycemic Index Treatment) jaką stosuje u swojej 6 letniej córki Hani (Strona Hani Naze: http://www.naze.pl). W dzisiejszym artykule przedstawiam oryginalny wykład p. Asi Naze o diecie LGIT jak również przetłumaczony przeze mnie artykuł z 2012 roku dotyczący zastosowania tej diety w badaniu na dzieciach z zespołem Angelmana. Polecam!


Autor: Joanna Naze
Źródło: Facebook – grupa: Codzienność Aniołków
https://www.facebook.com/groups/444241952336205/permalink/1211521432274916/?comment_id=1217649358328790&reply_comment_id=1219663858127340&notif_t=group_comment_reply&notif_id=1481642849739236

Dieta o niskim indeksie glikemicznym oparta jest na indeksie glikemicznym poszczególnych produktów. Indeks glikemiczny (IG) określa wpływ, jaki dany produkt wywiera na poziom cukru we krwi. Dla poszczególnych produktów, przyjmuje on wartości od 0 do 100. Dana wartość dla określonego produktu, oznacza tempo, z jakim jest on trawiony i przekształcany w glukozę. Im szybciej produkt jest trawiony i im szybszy jest wzrost poziomu glukozy we krwi – tym wyższa wartość indeksu glikemicznego. Punktem odniesienia dla określania IG produktów jest glukoza, czyli tempo wzrostu glukozy we krwi po spożyciu samej glukozy. Jeśli, przykładowo, IG płatków kukurydzianych wynosi 85, oznacza to, że spożycie tych płatków spowoduje 85% wzrost poziomu cukru we krwi, w stosunku do wzrostu poziomu cukru we krwi po spożyciu takiej samej ilości glukozy.

  • IG wysoki – 70 i więcej np. chleb, ryż, gotowana marchewka czy arbuz
  • IG średni – 56-69 np. żurawina, winogrona, spaghetti al dente
  • IG niski – 0-55 np. jajka, awokado, jabłka

Efektywność diety LGIT nie jest tak wysoka jak diety ketogennej, ale ze względu na mniej restrykcyjne zasady jest zdecydowanie częściej stosowana. W badaniu dr Thiberta z 2012 r po roku stosowania tej diety u wszystkich uczestniczących w programie dzieci z ZA zaobserwowano 90% spadek częstości napadów padaczkowych. Rezultaty przerosły najśmielsze oczekiwania a co najważniejsze nie zaobserwowano działań ubocznych diety.

Dieta bezbiałkowa zmniejsza ślinienie się ale nic nie wiem żeby inaczej wpływała na zachowanie. Chociaż medycznie mogę potwierdzić że może modyfikować odporność :) Jeśli chodzi o nadpobudliwość to na pewno LGIT! Hania przy ograniczonych węglowodanach funkcjonuje super. Jest spokojna, skoncentrowana, lepiej śpi.

Ja traktuję LGIT jako styl życia :) Hania jest akurat pod tym względem idealna. Uwielbia warzywa, ryby, owoce morza. W naszej kuchni pozostały tylko produkty pełnoziarniste, staram się pamiętać , żeby po 18 nie podawać Hani węglowodanów. Proste zmiany a u nas wiele zmieniły :) bez dietetyków, bez specjalnego nadzoru.


Poniżej przedstawiam pełen opis badania:

Temat badania: Dieta o niskim indeksie glikemicznym w leczeniu padaczki u pacjentów z zespołem Angelmana (ang. Low glycemic index treatment for seizures in Angelman syndrome).

Badanie przeprowadziła: Klinika Neurologii, Programu Epilepsji Dziecięcej i Zespołu Angelmana (Clinic Massachusetts General Hospital, Boston, Massachusetts, USA)

Przetłumaczył: Dariusz Baumann

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22779920

CEL (ang. PURPOSE):

Niski indeks glikemiczny (LGIT) jest dietą o wysokiej zawartości tłuszczu i ograniczonej zawartości węglowodanów stosowana w leczeniu padaczki. Celem tego badania była ocena skuteczności i tolerancji LGIT do leczenia napadów padaczki u osób z zespołem Angelmana.

METODY (ang. METHODS):

Grupę osób z zespołem Angelmana z padaczką oporną leczono przy użyciu diety LGIT przez ponad 4 miesiące. Miesiąc przed rozpoczęciem leczenia jak również przez cały okres trwania leczenia, rodzice codziennie rejestrowali występujące napady padaczki u swoich dzieci. Elektroencefalografia (EEG) i neuropsychologiczna ocena (niezależne zachowanie i zachowanie adaptacyjne) wykonywane były w określonych punktach czasowych podczas 4 miesięcznej obserwacji. Ocena kliniczna została wykonana przez neurologa i dietetyka w momencie włączenia do badania, a także po pierwszym i czwartym miesiącu tej terapii pokarmowej. W każdym punkcie kontrolnym pobierano krew do badań laboratoryjnych.

KLUCZOWE WNIOSKI (ang. KEY FINDINGS):

Sześcioro dzieci (średnia wieku: 3.3 lat, w zakresie 1-4.8) z genetycznie potwierdzonym zespołem Angelmana poddane leczeniu przy użyciu diety LGIT zakończyło badanie bez wystąpienia istotnych działań niepożądanych (ang. with no significant adverse events). Średnie wskaźniki nasilenia padaczki dla badanej grupy dzieci były następujące: wiek 1.6 lat w wystąpieniu napadów, trzy razy na dzień podano leki przeciwpadaczkowe (zakres: 1-6) przy częstotliwości bazowej 10.1 zdarzeń na tydzień (zakres: 0.4 – 30.9). U wszystkich badanych osób stwierdzono zmniejszenie częstości wystąpienia napadów padaczkowych po zastosowaniu diety LGIT, o około 80%. Na wszystkich wykonanych badaniach EEG stwierdzono poprawę, natomiast w trzech na czterech przypadkach z padaczką, badanie EEG (wykonanym po zakończeniu leczenia) nie wykazało wystąpienia napadów padaczkowych. We wszystkich przypadkach rodzice odnotowali postępy rozwojowe u swoich dzieci, chociaż kilka z tych neuropoznawczych postępów były statystycznie istotne dla neuropsychologicznej oceny.

ZNACZENIE (ang. SIGNIFICANCE):

Jest to pierwsze prospektywne badanie oceny diety LGIT dla osób z padaczką. Nasze wyniki wskazują, że leczenie dietetyczne przy użyciu LGIT jest bardzo skuteczne w leczeniu padaczki w zespole Angelmana. Dieta jest dobrze tolerowana przez dzieci, o czym świadczy fakt że w pięciu na sześć przypadkach dieta LGIT była kontynuowana po zakończeniu 4-miesięcznego leczenia. U wszystkich pięciu osób, które pozostały na diecie LGIT przez kolejny rok, zaobserwowano redukcję ataków padaczkowych o 90%. Pomimo niewielkiej ilości osób, które podano badaniu, wyniki wskazują na potencjalnie wyższy stopień skuteczności diety LGIT w zespole Angelmana niż obserwowana w populacji osób z padaczką. Pomimo tego, że w badaniu uczestniczyła zbyt mała liczba osób, nie można określić ostatecznych zaleceń. Jednakże wyniki sugerują, że dieta LGIT jest obiecującą opcją leczenia padaczki związanej z zespołem Angelmana.