Nowe postępy Jasia

W przeciągu kilku ostatnich miesięcy Jaś poczynił postępy zarówno w rozwoju ruchowym, jak i w rozwoju rozumienia, logicznego myślenia i mowy. To co udało nam się uwiecznić tym się dzielimy. Ostatnio Jaś bardzo dużo używa książki do komunikacji alternatywnej, ale o tym napiszę w osobnym poście w późniejszym czasie. Ciągle uczę się na ile jest to świadome, a na ile jest to ciekawość Jasia w przypadku nowych rzeczy.

Coraz częściej skłaniam się myśleć, że Jaś naprawdę świadomie mówi do nas za pomocą tej książki. Widzę jak często są to adekwatne odpowiedzi, czy adekwatne prośby. Czasem jest ciekawie i bywają śmieszne sytuacje. Myślę, że Jaś naprawdę ma wiele do powiedzenia tylko my razem musimy uczyć się rozmawiać za pomocą tych pomocy komunikacyjnych. Widzę, że książka była świetnym pomysłem i była Jasiowi bardzo, ale to bardzo potrzebna aby mógł wyrażać siebie, swoje potrzeby. Jestem dumna z Jasia , że mimo swoich ograniczeń zaczyna sam o sobie decydować np. co chce robić, czy np. czym chce się bawić, gdzie chce pójść, co obejrzeć, czy jakiej piosenki posłuchać.

Dostrzegam u Jasia wielką radość z tego, że dostaje to o co mnie prosił. Wiele się zmienia, ale na szczęście Jaś cały czas rozwija się. W przypadku Jasia cieszą nas właśnie takie małe wielkie kroki rozwojowe.

Jasiu staje się coraz pewniejszy w chodzeniu i nawet jeśli chce potrafi wejść pod górkę.

Ponadto jeśli chce potrafi coś podnieść z podłogi i coraz częściej korzysta z tej umiejętności:

Jasiu coraz lepiej rozumie różne sytuacje. Nauczył się na prośbę zdejmować sam buty.

Ma coraz więcej możliwości zabawy:

Potrafi pedałować na rowerku trójkołowym i czasem próbuje kierować, choć nad tym trzeba jeszcze dużo pracować:

Jaś jak ma motywację i na czymś mu zależy mówi „da” lub „daj”:

Jaś jak chce to potrafi dmuchać bańki mydlane:

U Jasia wszystkie nowe postępy pojawiają się na podstawie dużej dawki motywacji, cierpliwości i wielokrotności powtórzeń dużo większej niż w przypadku zdrowych dzieci.