Dieta ketogeniczna (Asia Naze)

dieta_ketogenicznaDzisiaj proponuję przeczytać wykład p. Asi Naze na temat podstawowych informacji dotyczących diety ketogenicznej i jej stosowaniu w leczeniu padaczki u dzieci z Zespołem Angelmana. Polecam!

Dieta ketogeniczna jest dietą o wysokiej zawartości tłuszczu, niskiej zawartości węglowodanów i odpowiedniej dla wieku ilości białka w spożywanych posiłkach. Gdy dziecko jest na normalnej diecie, jego organizm zużywa glukozę jako źródło energii. Dieta ketogeniczna naśladuje stan metaboliczny organizmu w trakcie głodzenia, kiedy organizm wykorzystuje tłuszcze jako źródło energii. Z tłuszczu powstają w wątrobie ciała ketonowe: aceton, acetooctan i kwas β hydroksymasłowy, które dobrze przenikają do ośrodkowego układu nerwowego i zastępują glukozę w przemianach metabolicznych. Na drodze złożonych, nie do końca poznanych przemian, dieta ketogeniczna u znacznej części osób z padaczką prowadzi do zmniejszenia ilości napadów padaczkowych. Proporcja ketogeniczna jest to stosunek wagowy tłuszczu do łącznej ilości białek i węglowodanów np. 4:1, 3:1, 2:1 co znaczy że na każde podane odpowiednio 4, 3 czy 2 g tłuszczu przypada łącznie 1 g białek i węglowodanów. Lekarz ustala jaka proporcja jest najbardziej odpowiednia dla danego pacjenta. Klasyczna dieta ketogeniczna ma proporcję 4:1.

U niektórych dzieci efekty są widoczne już po tygodniu stosowania diety, u innych natomiast efekt występuje do 3 miesięcy. Jeśli pomimo prawidłowego poziomu ciał ketonowych we krwi po 3 miesiącach nie widać znaczącej poprawy dieta powinna być zakończona. Decyzję podejmuje lekarz. Niektóre ośrodki preferują wprowadzanie diety w warunkach szpitalnych inne robią to w warunkach ambulatoryjnych. Pobyt w oddziale szpitalnym w trakcie rozpoczynania leczenia dietą ketogeniczną na ogół nie przekracza 2 tygodni.

Należy bezwzględnie pamiętać, że dieta ketogeniczna to leczenie a nie odżywianie. Musi być indywidualnie dla każdego dziecka skalkulowana przez doświadczonego w tej formie leczenia lekarza i dietetyka. Tylko wtedy istnieje pewność, że zastosowana dieta jest bezpieczna dla pacjenta i dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Ze względu na ryzyko rozwoju hyperlipidemii i spadek gęstości kości zaleca się stosowanie preparatów multiwitaminowych, suplementację wit D i Ca.

Należy bardzo dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza i dietetyka nie zmieniając ich w najmniejszym nawet stopniu.

U około 1/3 dzieci w trakcie stosowania diety udaje się odstawić leki p-padaczkowe, u wielu zmniejszyć ich liczbę lub dawki.

Dieta może być stosowana tak długo jak długo jest skuteczna i dobrze tolerowana. Jednak uważa się, że po 2 latach powinno się rozważyć stopniowe zakończenie leczenia (tak jak przy stosowaniu leków przeciwpadaczkowych). Zawsze jest to indywidualna decyzja lekarza prowadzącego i rodziców pacjenta.

Działania niepożądane są na ogół niegroźne i łatwe do opanowania. Na początku diety u części dzieci może wystąpić gorsze samopoczucie, senność, wymioty, niechęć do jedzenia, spadek poziomu cukru, czy zwiększone zakwaszenie krwi.

W trakcie stosowania diety dość często występują zaparcia, które wymagają odpowiedniego postępowania. U części dzieci (ok. 6%) może wystąpić kamica nerkowa – można jej zapobiegać poprzez podawanie na zlecanie lekarza leków zmieniających odczyn moczu.


Źródło:
http://angelman.org.pl/aspekty-medyczne/padaczka/
http://www.wikirose.pl/2016/10/dieta-ketogeniczna-zdrowie-dzieki-tluszczom.html