25 turnus rehabilitacyjny

05.08.2019 – 14.08.08.2019r.

Turnus w Centrum Terapii i Rehabilitacji „Sensis” w Bydgoszczy

20190813_142918Jaś przez 5 kolejnych dni uczestniczył codziennie w 4 zajęciach terapeutycznych:

1. Fizjoterapia z panią Olą,
2. Terapia SI z panią Ewą,
3. Terapia ręki z panią Agnieszką,
4. Terapia neurologopedyczna z panią Eweliną.

Podczas terapii SI oprócz standardowych ćwiczeń i stymulacji, które są kontynuowane prosiłam aby skupić się na stymulacji węchowej i dotykowej. Jaś w ostatnim czasie bardzo poszukuje silnych wrażeń węchowych. Najbardziej spodobały się Jasiowi stymulacje węchowe połączone z dotykowymi, czyli zabawy w piance do golenia i innych maziach, masach itp.

Myślę, że te stymulacje, zabawy na pewno na pewien czas pomogły, bo mam wrażenie, że troszkę jest z tym lepiej. Takie stymulacje u każdego dziecka w zależności od intensywności potrzeby mogą pomóc lub troszkę dostymulować układ nerwowy, który szuka bodźca. W moim odczuciu na tą chwilę jest lepiej. Zobaczymy jak będzie po dłuższym czasie. Takie stymulacje nieraz trzeba powtarzać.

Co jeszcze ważne pani Ewa weszła w fajny kontakt z Jasiem i Jaś kilka razy zakomunikował na książce do komunikacji , że chce skakać na piłce i czasem były też inne zaskakujące komunikaty, których niestety nie zapisałam sobie od razu. Jednak pamiętam, że Jaś kilka razy nas zaskoczył jak domagał się spełnienia swoich wyborów.Z panią Eweliną Jaś ćwiczy poszerzanie słownictwa na symbolach PCS, ćwiczy komunikację alternatywną i wspomagającą na książce do komunikacji, a także ma możliwość ćwiczenia czytania uczestniczącego i rozumienia na symbolach PCS.

Dziękuję wszystkim terapeutom za zaangażowanie i serce w pracy z Jasiem.

Poniżej trochę zdjęć z turnusu: