Plan tygodniowy Jasia

CEL REHABILITACJI

IMG_6867W tej chwili (tj. na dzień 9.08.2015r.) naszym głównym oczekiwanym celem jest nauka samodzielnego chodzenia przez Jasia, jak również wykształcenie jakiegoś powszechnego sposobu komunikacji z Jasiem. Pisząc powszechnego sposobu komunikacji mam na myśli mówienie, posługiwanie się gestami lub system komunikacji alternatywnej obrazkowej PCS. Bylibyśmy bardzo szczęśliwi gdyby udało się nam osiągnąć oba te cele czyli samodzielne chodzenie i system komunikacji z Jasiem aby był on zrozumiały również dla otoczenia poza nami rodzicami.

REHABILITACJA-PLAN TYGODNIOWY

Jaś korzysta z wielu terapii. Obecnie tygodniowy plan Jasia wygląda następująco.

1. FIZJOTERAPIA:

  • metodą Vojty (głównie wykonywana przeze mnie w domu) jak również w Centrum Medycznym Ikar w Bydgoszczy przez świetną specjalistkę w tej dziedzinie panią Ewę Adamowicz. Wygląda to tak, że mamy kilka razy w roku 1 lub 2 tygodniowe turnusy po 0,5h ćwiczeń dziennie metodą Vojty wykonywanych przez panią Ewę jak również kontynuację tych ćwiczeń w domu przez mamę

 

  • metodą NDT-Bobath- 0,5 h- 1,5h 5 razy w tygodniu (czas ćwiczeń uzależniony jest od tego czy są to zajęcia prywatne czy na NFZ) Jaś w chwili obecnej głównie ma zajęcia wykonywane tą metodą w Zabajce w Bydgoszczy przez rewelacyjną specjalistkę w tej metodzie panią Asię Kawałek.

 

2. TERAPIA NEUROLOGOPEDYCZNA

1h 4-5 razy w tygodniu. Terapię tą prowadzi u nas w domu wspaniała specjalistka w tej dziedzinie pani Magda Jedynak-Sujkowska, która jak zauważamy wkłada w tę pracę wiele serca i zaangażowania, a do tego zauważam, że Jaś ma dobry kontakt z panią Magdą co sprzyja terapii i współpracy.

 

3. TERAPIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

45min 1 raz w tygodniu z panią Asią Synakiewicz w Centrum Terapii i Rehabilitacji „Sensis”. Pani Asia to również właściwa osoba na właściwym miejscu i wykonuje swoją pracę z zaangażowaniem, a do tego Jaś wręcz uwielbia te ćwiczenia, bo łączą przyjemne z pożytecznym.

4. HIPOTERAPIA

0,5h 1 raz w tygodniu z hipoterapeutką panią Agatą Rybak w Ośrodku Rekreacji Konnej „Pod Aniołami” w Myślęcinku

 

5. BASEN

0,5h 1 raz w tygodniu. Zajęcia odbywają się na Basenie „Bajka” w Bydgoszczy, a prowadzi je mgr Tomek Michalski.


W miesiącach szkolnych Jaś korzysta z zajęć wczesnego wspomagania w SOSW nr 1 im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy w wymiarze 1,5h w tygodniu i w tym:

  • 0,5h terapia neurologopedyczna – z panią Kamilą
  • 0,5h terapia pedagogiczna – z panią Moniką
  • 0,5h fizjoterapia – z panią Emilią

Od października 2015r. Jaś będzie również uczęszczał na terapie w Przedszkolu.

Poza powyższymi terapiami sama wiele czasu poświęcam na ćwiczenie z Jasiem różnych nowych umiejętności, a także ćwiczymy w celu podtrzymywania już uzyskanych umiejętności. Jeśli chodzi o ćwiczenia z fizjoterapii to jak już wspomniałam ćwiczę z Jasiem metodą Vojty, ale również elementami met. NDT-Bobath. Terapeuci pokazują jak można wspomóc pracę terapeuty ćwiczeniami w domu. Poza tym wykonuję z Jasiem ćwiczenia logopedyczne różnymi metodami: masażami, praca nad rozumieniem, tworzenie książki do komunikacji alternatywnej, praca na zdjęciach i początki PCS-ów, elementy metody krakowskiej, ćwiczenia metodą werbo-tonalną, metoda Knillów. Poza tym ćwiczę z Jasiem poprzez zabawę, ćwiczymy sprawność rączek i paluszków.

Naszym głównym ograniczeniem w rehabilitacji Jasia są środki finansowe. Jaś jak widać potrzebuje wielu różnych rehabilitacji, a jeśli będziemy dysponować większymi środkami to ilość i jakość terapii również wzrasta. Nie jesteśmy w stanie sami zapewnić Jasiowi wszystkich terapii jakich potrzebuje i jakie są dla niego pomocne. Rehabilitacja Jasia jest bardzo kosztowna. Jednakże wierzymy w ludzi dobrej woli, bo wielokrotnie takich na swojej drodze na szczęście spotykamy. Dlatego też założyliśmy Jasiowi konto w Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, aby gromadzić na nim środki z 1% podatku jak i z darowizn na rehabilitację Jasia. Jesteśmy bardzo zbudowani postawą wielu ludzi o otwartych sercach i gotowych pomagać bezinteresownie. Dziękujemy tym wszystkim osobom z całych serc.

Dodaj komentarz